homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"-3


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

#39 2007-09-16 13:57:52

corynush
New member
Inregistrat: 2007-09-14
Mesaje: 6

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

alexia am intrebat ce a absolvit pt ca mi-au placut raspunsurile ei, au fost corecte, nu cred ca am jignit sau  etichetat, iar majusculele le-am folosit o singura data, nu sunt inca familiarizata cu regulile, intadevar am prescurtat. am inteles mersi

Ultima oara a fost editat de corynush (2007-09-16 14:21:06)

Offline

 



#40 2007-09-16 14:05:09

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

nu trebuie sa scrii mai multe mesaje unu dupa altul.apesi butonul editeaza din dreapta jos.


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#41 2007-09-17 11:23:43

mony_kdulce
New member
Inregistrat: 2007-08-09
Mesaje: 16

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

corynush a scris:

pentru monk_kdulce: am pt inceput o intrebare : esti mai plinuta? acele dungi rosii pot fi vergeturi violacee care apar in afectiunile endocrinologice gen SDR CHUSHING, sau se datoreaza obezitatii. intarzieri ale ciclului pot fi legate de nivelul cortizolului din sange, care e responsabil si de vergeturile violacei

da ..sunt mai plinuta dar nu f tare .am citit despre sindromul cushing..si..cred k maine dimineata am sa merg la doctor sa-mi dea o trimitere da nu stiu pt ce .unde sa-i sugerez sa ma trimita k poate ea nu a mai inalnit asa..m-am cam speriat .am doar 18 ani in nov implinesc 19:( sper sa fie doar din cauza ca imi cresc sanii si atat.sper! astept raspuns cu unde ar trebui sa ma triita pt analize s avad daca am sau nu acel sindrom . Am 1,70 m si aprox 72 dekg plinuta sunt de la burtica pana la coapse inclusiv..

Ultima oara a fost editat de mony_kdulce (2007-09-17 11:24:39)


Dragostea e intotdeauna rabdatoare si draguta,niciodata nu e geloasa,dragostea nu e laudaroasa sau increzuta,nu e nepoliticoasa sau egoista; nu se apara,dar nici nu se razbuna.. Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora..dar gaseste placere in adevar... este intotdeuna gata sa ierte,sa aiba incredere,sa spere...si sa indure...orice urmeaza.

Offline

 

#42 2007-09-17 11:30:28

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

trimitere la endocrine.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#43 2007-09-18 17:30:49

corynush
New member
Inregistrat: 2007-09-14
Mesaje: 6

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

mony_kdulce imi pare rau daca te-am speriat, la endocrinolog trebuie saa mergi, este o dozare din sange (cand apar vergeturi si te ingrasi , desi la tine nu e cazul , ai o greutate corespunzatoare inaltimii, trebuie exclusa o cauza endocrinologica.) pot sa apara si la cresterea sanilor . daca mai ai si pe coapse sau abdomen trebuie investigat.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-09-19 11:34:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

corynush, sincer nu am chiar nimic impotriva ginecologilor...ma necajesc doar pentru ca, desi exista medici de planning, care doar asta fac si deci au timp sa se ocupe de asta, luam reteta de contraceptive de la ginecolog care nu are timp sa se ocupe de asta(are coada la usa cel mai adesea) si deci nu ne spune nimic despre pastilele cu pricina si in plus, cel mai adesea ginecologul nu are timp sa stea sa se intrebe oare ce tip de progestativ de sinteza ii e potrivit uneia sau alteia dintre paciente...asadar nu reusesc sa inteleg de ce nu le trimit frumos pe acestea la un medic de planning care e obligat sa aiba timp sa se gindeasca la asta....
sunt convinsa ca, daca lucrurile ar sta in felul asta, mare parte dintre miturile legate de contraceptive ar fi spulberate si poate am reusi sa scadem numarul de sarcini nedorite si mai mult....
in mod evident si tu stii medicina...de aceea am sa te intreb si eu pe tine ceva: anume ce probleme hepatice dau contraceptivele si pot fi evitate cu ajutorul essentiale?...in afara poate de litiaza biliara care de fapt nu e afectiune hepatica ci biliara si pentru care riscul poate fi crescut de catre COC


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#45 2007-09-19 12:44:50

me18
New member
Inregistrat: 2007-09-17
Mesaje: 82

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

corynush a scris:

mony_kdulce imi pare rau daca te-am speriat, la endocrinolog trebuie saa mergi, este o dozare din sange (cand apar vergeturi si te ingrasi , desi la tine nu e cazul , ai o greutate corespunzatoare inaltimii, trebuie exclusa o cauza endocrinologica.) pot sa apara si la cresterea sanilor . daca mai ai si pe coapse sau abdomen trebuie investigat.

mony_kdulce la 1,70 m ...72kg e greutatea corespunzatoare inaltimii???????mie mi se pare ca are vreo 10 kg in plus;))parerea mea...

Offline

 

#46 2007-09-19 14:11:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

se calculeaza indicele de masa corporala, care normal, la omul sanatos deci, fara probleme de greutate, este intre 18,5 si 25....pentru o inaltime de 1,70 m inseamna intre 53 si 72 kg(de fapt, ea la 1,70m si 72 kg are indicele de masa corporala 25(la limita superioara a normalului deci)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#47 2007-09-19 18:42:42

corynush
New member
Inregistrat: 2007-09-14
Mesaje: 6

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

al 6 lea factor de risc pentru procesul cariochinetic hepatic este folosirea contraceptivelor orale peste 8 ani , de asemenea cresterea tranzaminazelor determina intreruperea utilizarii lor. litiaza biliara determina afectare hepatica si pancreatica. poate ma gandesc prea departe, procentul de adenocarcinom hepatic produs de antibb este destul de mic.
essentiale fiind fosfolipide intra in strucura membranelor celulare , ceea ce nu ar fi stricat in posibila ei hepatopatie cronica, asociat oricarui tratament cu metabolizare hepatica
Alegerea contraceptivului depinde de progestativ?, eu credeam ca e mai importanta doza de estrogeni sau aceea e bine sa fie cat mai mica si atat.

Ultima oara a fost editat de corynush (2007-09-19 19:00:04)

Offline

 

#48 2007-09-20 10:43:51

mony_kdulce
New member
Inregistrat: 2007-08-09
Mesaje: 16

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

am fost azi la endocrinolog si mi-a dat o trimitere sa-mi fac analize de sange si  o ecografie la tiroida k sa fie sigur si sa nu zik vreo prostie...sper sa fie ok:(ms orium celei kre mi-a zis k poate fi de la altceva nu doar de la ingrasare sau dezvoltare,,,datorita ei mi-am facut curaj si am mers la dr.

Ultima oara a fost editat de mony_kdulce (2007-09-20 10:45:32)


Dragostea e intotdeauna rabdatoare si draguta,niciodata nu e geloasa,dragostea nu e laudaroasa sau increzuta,nu e nepoliticoasa sau egoista; nu se apara,dar nici nu se razbuna.. Dragostea nu gaseste placere in pacatele altora..dar gaseste placere in adevar... este intotdeuna gata sa ierte,sa aiba incredere,sa spere...si sa indure...orice urmeaza.

Offline

 

#49 2007-09-20 10:53:22

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

corynush a scris:

pentru monk_kdulce: am pt inceput o intrebare : esti mai plinuta? acele dungi rosii pot fi vergeturi violacee care apar in afectiunile endocrinologice gen SDR CHUSHING, sau se datoreaza obezitatii. intarzieri ale ciclului pot fi legate de nivelul cortizolului din sange, care e responsabil si de vergeturile violacei

in sindromul cushing vergeturile apar pe flancuri, nu pe sani. sunt mari si violet. exista si o pilozitate excesiva. aici nu cred ca e vb de asa ceva...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#50 2007-09-20 11:08:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

corynush, fac cu placere oricind vrei o discutie cu tine pe tema factorilor de risc(pentru orice) precum si pe tema litiazei biliare.
in ceea ce o priveste pe danicristea 7511...de unde pina unde hepatopatie cronica? cu probe hepatice aproape de limita INFERIOARA a normalului....nu stiu sa existe hepatopatie cronica cu asa probe hepatice....de ce sa o banuim de hepatopatie cronica, doar pentru ca a facut la 5 ani o hepatita a carei litera nici nu o stim??? Mie una mi se pare lejer exagerat.
In ceea ce priveste alegerea contraceptivelor precum si cantitatea de estrogen din pilula...daca studiem nitel valorile estradiolului din trim I de sarcina(estrogen deci produs de ovarul nostru) ele ajung pina pe la 4300pg/ml...noi avem maxim pe pilula 3500pg(in Diane-35 care stim ca nu se da de rutina ci doar in cazuri atent selectionate)...mai stim ca hormonii din pilula se metabolizeaza si se elimina prin urina....in 36 ore nivelul lor seric scazind sub nivelul care inhiba ovulatia...
mai stim ca estrogenul este hormonul feminitatii noastre...nu contenesc sa ma intreb, in lumina acestor informatii de ce ne temem atit de tare de el


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#51 2007-09-20 15:25:26

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

atunci ce provoaca acele coagulari ?am vazut ceva cum ca favorizeaza aparitia cheagurilor sau nu am inteles bine?era legat si de fata care a decedat si lua pilule?


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#52 2007-09-21 11:17:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

rayuela...estrogenul e implicat, intr-adevar...dar nu am avuzit inca pe nimeni sa recomande sa ne scoatem ovarele in scopul prevenirii trombozelor venoase
exagerarile nu sunt bune!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#53 2007-09-24 12:20:08

inymoasa
Membru
Inregistrat: 2007-02-16
Mesaje: 4

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

buna...as vrea sa aflu si eu dak dupa o pauza d aproape 3-4 luni as putea sa reiau ac .eu luam triquilar si le-am intrerupt dupa c am intrebat o farmacista dak ar fi bn.aceasta mi-a spus k nu e nici  o probl.ar treb sa consult ginecologul sau sa l reiau pur si simplu?

Offline

 

#54 2007-09-24 13:30:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

de regula mergem la planning pentru discutii despre contraceptive...le poti relua pe aceleasi, daca te-ai inteles bine cu ele, nu uita insa sa mergi la vizitele de urmarire regulat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#55 2007-09-25 08:44:34

Dana84
New member
Inregistrat: 2007-09-25
Mesaje: 6

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

buna intrebare:"TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"
mie mi-a spus med ginecolog sa nu intrerup anticonceptionalele decat dupa 5 ani si ca e gresit cum cred majoritatea femeilor, iau 5-6 luni si dupa fac o pauza (acum am inceput cu yasmin)
Din cate am citit aici,alti ginecologi au o alta parere, dar in acelasi timp am dedus ca trebuiesc utilizate timp indelungat. E in regula,da?
Multumesc

Offline

 

#56 2007-09-25 08:52:07

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

s`a mai discutat pe forum..nu faci pauza decat cand vrei bebe


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#57 2007-10-06 16:57:42

iulia8
New member
Inregistrat: 2007-10-06
Mesaje: 7

Re: Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

am si eu o intrebare:
am renuntat la yasmine acum aproape o luna...in  mod normal daca le luam in continuare ciclul trebuia sa imi vina acum 6 zile...poate sa deregleze ciclul faptul ca am renuntat la pastile...sau nu?iar in ultimele 2 luni(asta inainte sa renunt la pastile) ciclul imi venea cu o zi intarziere...ce se intampla????imi este un pic teama...

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Raspunsul la "TREBUIE FACUTA PAUZA DUPA x LUNI/ANI DE ANTICONCEPT?"

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.